Kampüs

Üsküp'te Yaşam

Üsküp'te Yaşam

Balkanlar'ın kalbinde yer alan tarihi Üsküp, 20 yıldan biraz daha uzun bir süre önce Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan ettikten sonra yükselen bir güç olan Makedonya'nın kültürel, ekonomik, siyasi ve akademik merkezi olarak hareket etmektedir. Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılan şehir, çevre ülkelerden ve dünyanın geri kalan yerlerinden birçok turisti ağırlamaktadır. Özellikle Türk kültüründen birçok esinti görebileceğiniz bu tarihi şehir, MÖ 4000'den beri bir yerleşim bölgesidir ve birçok tarihi yapıya, anıta, camiye ve binaya sahiptir.

Ulaşım
Üsküp küçük ve şirin bir şehirdir. Şehirde ulaşım otobüslerle sağlanmaktadır. Öğrenci dostu olması ile bilinen şehirde otobüs biletlerini gişelerden alabilirsiniz. İki katlı halk otobüslerine binebilmek için “Skopska” adı verilen biniş kartlarından satın almak gerekmektedir. Diğer pek çok ülkeye göre oldukça uygun bir yer olduğu için ulaşımda taksi de tercih edilebilir. Şehir küçük bir şehir olduğu için bisiklet ulaşımı da oldukça yaygındır ve öğrenciler ulaşım için bisikleti tercih etmektedir. Şehirde ne yazık ki metro bulunmamaktadır.

Konaklama
Üsküp'te önemli noktalar birbirine yürüme mesafesinde olduğundan dolayı, şehirde konaklamak oldukça rahattır. Eğitim amaçlı Üsküp'e gelen öğrenciler için kiralık odalar ve apartman daireleri gibi seçenekler fazladır. Öğrenciler aynı zamanda öğrenci yurtlarını da konaklama için tercih edebilirler. Üsküp'te ev kiraları ülkemize göre çok düşük olduğu için özellikle Türk öğrenciler genellikle ev kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. 

Tarihi Yerler
Üsküp, eski bir yerleşim merkezi olduğu için birçok tarihi yapıya sahiptir ve bu yapılar hem turistlerin hem de öğrencilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Üsküp Kalesi, tüm şehri panoramik izleyebileceğiniz önemli noktalardan biridir. Ayrıca Vardar Nehri’nin üzerine kurulmuş olan, yeni ve eski Üsküp’ü birbirine bağlayan Taş Köprü ve çevresi de kesinlikle görülmeye değer yerlerden biridir. Üsküp’te dikkatinizi çekecek noktalardan biri, diğer şehirlere nazaran pek çok heykelin varlığı olacaktır. Özellikle 2014’te Üsküp’te başlatılan mimari proje kapsamında pek çok heykel yapılmış olup bunlardan en büyükleri ve ünlüleri, büyük meydanda yer alan Büyük İskender Heykeli ve II. Philip heykelidir.

Sosyal Aktiviteler
Ulusal Tiyatro, Ulusal Filarmoni Orkestrası ve Makedon Opera ve Balesi ile Üsküp, şüphesiz Makedonya'nın kültür başkentidir. Makedonya Müzesi, ülkenin en önemli kültürel simge yapılarından biridir ve ziyaretçilere ulusun tarihi hakkında ayrıntılı bir rehber sunar. Makedonya Çağdaş Sanat Müzesi ve Makedonya Ulusal Galerisi ise, Üsküp'te yaşayan gurbetçiler için görülmeye değerdir.

İBU Türkiye

İBU Türkiye
Çevrimiçi

Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?
08:31
+905425669804
×
Whatsapp'tan Yazın