Neden IBU

Makedonya’nın En İyisi

Makedonya’nın En İyisi

2012 Şangay Üniversite Sıralaması’na göre Makedonya’nın en iyi üniversitesi seçilmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Şangay Üniversite Sıralaması Nedir?

Şangay Sıralaması (Shanghai Ranking) olarak da bilinen Dünya Üniversitelerinin Akademik Sıralaması (ARWU), belli akademik kriterlerin baz alındığı üniversite sıralamalarının yıllık yayınlarından biridir. Sıralama, ilk olarak 2003 yılında Shanghai Jiao Tong Üniversitesi tarafından derlenmiş ve yayınlanmıştır. Bu da onu çok çeşitli göstergelere sahip ilk küresel üniversite sıralaması haline getirmektedir.

2009 yılından bu yana ARWU, yasal olarak herhangi bir üniversiteye veya devlet kurumuna bağlı olmayan yüksek öğrenime odaklanan bir kuruluş olan Shanghai Ranking Consultancy tarafından yıllık olarak yayınlanmakta ve telif hakkıyla korunmaktadır. 2011 yılında, öneriler sunmak üzere akademisyenler ve araştırmacılardan oluşan bir uluslararası danışma kurulu oluşturuldu. Kurulun amacı, uluslararası standartlarda belli akademik kriterler çerçevesinde üniversiteleri puanlamak ve sıralama için sunmaktır.

Uluslararası Balkan Üniversitesi, verdiği uluslararası kaliteli eğitimler baz alınarak, 2012 yılında Şangay Sıralaması tarafından Makedonya'nın en iyi üniversitesi seçilmiştir.