İBU Hakkında

Üniversite Hakkında

Üniversite Hakkında

Balkanların incisi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te yer alan Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2006 yılında aydınlar ve akademisyenler tarafından kurulmuştur. Üsküp Eğitim ve Kültür Vakfı bünyesinde kurulan Balkan Üniversitesi; uluslararası akademik kadrosu, tam donanımlı ve yeni kampüsüyle bünyesinde eğitim almaya karar veren öğrencilere Avrupa ve Dünya standartlarında bir eğitim imkanı sunmaktadır. 

Üniversite, ülkemiz Yüksek Öğretim Kurumu tarafından akredite edilmiş olup, öğrencilere YÖK denkliği avantajı sağlamaktadır. Uluslararası Balkan Üniversitesi (IBU) ÖSYM kılavuzunda yer alan Avrupa'daki üniversiteler arasındadır. %100'e varan burs imkanı, İngilizce eğitim, 150'den fazla uluslararası anlaşma ve iş birlikleri ile IBU, öğrencilerine kaliteli bir üniversite eğitimi vermektedir. 

8 ayrı fakültede 40’dan fazla Lisans, Lisansüstü, Doktora programı ve İngilizce Dil Okulu ile faaliyet gösteren Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin misyonu kültürel çeşitliliğin içinde uluslararası bir eğitim kurumu olmak ve rekabete hazır bireyler yetiştirerek, profesyonel iş gücünü sağlamaktır. Eğitimde evrensel değerlere dayalı yenilikçi ve modern yaklaşımlar benimseyen okulun fakülteleri; İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi'dir.

Balkanlar ile Türkiye arasında kültürel bir köprü görevi işleyen Balkan Üniversitesi, 2012 Yılında Şangay Üniversiteler Sıralamasında Makedonya’nın en iyi üniversitesi seçilmiştir. Uluslararası düzeyde verdiği kaliteli eğitimin yanı sıra üniversitede, Erasmus+ ve Mevlana Öğrenci ve Personel Değişim Programı uygulanmaktadır.

Uluslararası Balkan Üniversitesi, sınavsız üniversite kategorisinde olup kayıt sırasında sadece lise diplomanız ve not dökümünüz ile başvuru yapabileceğiniz bir üniversitedir. Bunun yanında uluslararası bir üniversite olması dolayısıyla üniversitenin eğitim dili İngilizce olup dil yeterliliğinizi belgelemeniz istenmektedir. Eğitim dilinin İngilizce olması sayesinde eğitiminize uluslararası düzeyde başlayarak dünyanın birçok üniversitesi ile aynı standartlarda eğitim alabilirsiniz. 

Üniversitenin bölümleri arasında; Bankacılık ve Finans, Bilgisayar Mühendisliği, Diş Hekimliği, Ebelik, Endüstri Mühendisliği, Hukuk, Mimarlık, Görsel Sanatlar ve Medya, Yeni Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler, İşletme, Siyasal Bilimler, Bankacılık ve Finans, Grafik Tasarım, İngilizce Öğretmenliği, Hemşirelik, Moda Tasarımı, Psikoloji, Klinik Psikolojisi ve daha birçok bölüm bulunmaktadır.